Blog

#PoradnikUltradent – Opalescence Endo 

Pytanie: Jak długo po leczeniu kanałowym należy odczekać do przeprowadzenia wybielania wewnętrznego przy użyciu Opalescence Endo? Czy lepiej wykonać dodatkową preparacje kilka mm w głąb kanału dla lepszego wybielenia szyjki zęba? Dlaczego Opalescence Endo powinien być stosowany tylko w komorze?

Odpowiedź: Między leczeniem kanałowym, a wybielaniem powinno się odczekać wystarczającą ilość czasu, celem wygojenia tkanek i prawidłowego związania materiałów. Ponadto, ewentualne komplikacje związane z leczeniem endodontycznym powinny być rozwiązane przed zastosowaniem Opalescence Endo.

Odnośnie głębokości preparacji:
Należy pamiętać, że kanały korzeniowe połączone są kanalikami zębinowymi z przyzębiem. Oznacza to, że środek wybielający zaaplikowany do kanału, może migrować kanalikami do szpary ozębnej. Może to prowadzić do:
bólu – nawet gdy ząb jest martwy, mimo tego (żywe) przyzębie może być podrażnione
resorpcji – oznacza degradację zębiny i rozwinięcie obszarów wypełnionych ziarniną zapalną – występuje rzadko, ale nie można tej komplikacji wykluczyć.
Aby temu zapobiec dno komory oraz ujścia kanałów powinny być uszczelnione cementem glasjonomerowym. Powierzchnia podkładu powinna sięgać poziomu połączenia szkliwno-cementowego. (Przydatna jest sonda perio – dobrze jest zmierzyć zewnętrzny poziom szyjki zęba i dostosować do tego pomiaru odpowiednią ilość glasjonomeru w komorze). Dno dobrze zabezpieczonej cementem komory powinno przypominać kształtem miseczkę.

Nie ma powodów do obaw o ograniczenie głębokości preparacji i potrzeby umieszczania wkładki wybielającej głęboko w kanale. Nadtlenki rozprzestrzeniają się w strukturze zęba i równomiernie go wybielają bez efektu ostrego odgraniczenia.

Dodaj komentarz